Фактори ефективності сприймання літературних текстів
Ключові слова:
сприймання, компоненти сприймання, текст, фактори читацької спрямованості.Анотація
Питання, пов’язані зі сприйманням і розумінням текстової інформації взагалі та літературних текстів зокрема входить у коло інтересів представників різноманітних наукових підходів і концепцій. Особливості роботи читача з текстом, ролі автора в цьому процесі, механізмів і компонентів сприймання і розуміння текстової інформації вивчались спеціалістами з різних наукових галузей: психології, педагогіки, лінгвістики, філософії, соціології та ін. Проблема сприймання текстів пов’язана з питаннями взаємодії психології особистості, мислення, мовлення і мови. Сприймання – творчийй акт відображення у свідомості читача образу тексту, суб’єктивацїї змісту прочитаного. Отже текст має когнітивний, комунікативний, інформативний, психологічний та соціальний характер, який читач повинен осягнути. Специфіка осягнення текстової інформації зумовлюється не тільки й не стільки формальним змістом написаного, скільки індивідуально-психологічними особливостями людини, яка цю інформацію сприймає. Дослідження того, які риси та прояви являються визначальними в процесі сприймання літературних текстів відкриває широкі перспективи не лише перед психологією, а й перед низкою інших наукових галузей і сфер практичної діяльності. Стаття може представляти інтерес для психологів, літературознавців, педагогів, фахівців зі зв’язків із громадськістю, маркетологів та інших спеціалістів, яких цікавлять проблеми взаємодії людини з текстом.
Література
References
- Granik, G. (1979). Psichologicheskaja Model Processa Formirovanija Umennii
[Psychological Model of the Formation of Skills]. Voprosy Psychologii, 18, 64–69. - Kamenskaya, O. (1990). Text i Kommunikatsija [Text and Communication]. Moscow:
Vysshaya Shkola. - Leontyev, A. (2003). Osnovy Psiholingvistiki [Fundamentals of Psycholinguistics].
Moscow: Smysl. - Pashkovsky, V., Piotrovskaya, V., Piotrovsky, R. (2009). Psichiatrichescaja Lingvistica [The
Psychiatric Linguistics]. Moscow: Librocom. - Rubo, I. (1998). Psichologicheskiy Analiz Strategii Chteniya Nauchnogo Texta
[Psychological Analyses of the Strategies of Scientific Text Reading]. Moscow.