Психолого-педагогічні засоби керування процесами формування навичок аудіювання
Ключові слова:
навички аудіювання, діагностика, самооцінка, комунікативний контроль, психолого-педагогічні засоби.Анотація
Статтю присвячено проблемі розвитку навичок аудіювання в навчальному процесі з вивчення іноземної мови. Автори діляться досвідом використання допоміжних психолого-методичних засобів; серед них тести, опитувальники, шкали діагностики та самодіагностики. Надано докладні пояснення щодо конструкції, можливих методичних прийомів та організаційних аспектів «Шкали діагностики та самодіагностики рівня аудіювання іншомовного тексту». Шкала самооцінки сприйняття і розуміння іншомовного тексту забезпечує викладача об’єктивними відомостями про рівень розвитку цієї навички в групи загалом та в кожного студента зокрема і є засобом залучення в процес слухання, допомагає правильно диференціювати й оцінювати навички та вміння членів групи, що, у свою чергу, стимулює розроблення і використання різноманітних методів і прийомів навчання аудіювання, тобто до індивідуалізації процесу навчання в умовах спільної групової навчально-пізнавальної діяльності, а отже, досягнення спільно-розподіленої навчальної ефективності. Застосування опитувальників на зразок «Ваше вміння слухати», а також тесту «Ступінь комунікативного контролю» англійською мовою під час цілеспрямованого навчання аудіюванню на заняттях з іноземної мови сприяють удосконаленню навичок контролю за власним мовленням і мовленнєвою діяльністю партнера. Автори пропонують низку методів та прийомів, які були апробовані в їхніх вишах на заняттях з англійської мови, та продемонстрували позитивний результат.
Література
References
- Bozhenko, L. A., Musiyenko, A. P., Tikhonova, T. B. (1989). Metodicheskie rekomendatsii
po ispolzovaniyu igr I igrovyh situatsyy pri obuchenii inostrannomu yazyku [Guidelines on the use
of games and game situations when learning a foreign language]. Kyiv: Kyiv State University. - Bubnova, D. V. (2007). Metodyka navchannia dilovogo spilkuvannia anhliyskoyu movoyu
studentiv starshyh kursiv vyshchyh tehnichnyh navchalnyh zakladiv. Ph.D. thesis [Guidelines teaching
business communication in English students of higher technical educational institutions]. Kyiv. - Gamble, T. K., Gamble, M. (1987). Communication Works. New York: Random House.
- Obozov, N. N., Shchokin, H.V. (1990). Psiholohiya raboty s liudmi. Soviety rukovoditieliu.
[Psychology of working with people. Chief Executives Board]. Kyiv: Vydavnytstvo Politychnoyi
Literatury Ukrainy.